23 Eylül 2020 Çarşamba
BIST 100
1102.65
%0,59
DOLAR
7,7038
%0,51
EURO
8,9965
%0,13
ALTIN
461.615
%-1,45
16°/26°
İSTANBUL
Güneşli
GÖRÜŞLER
Bir savaş nasıl biter?
EVREN BALTA
 • İbrahim Anlaşması ve Türk dış politikasının senaryoları
  CEYHUN ÇİÇEKÇİ
 • Akdeniz’de bayrak dalgalandırmak
  YUSUF YAZAR
 • Harap ev, ezberleri tüketmek veya bildiğimiz dünyanın sonu
  ABDULBAKİ DEĞER
 • Sinâ Yazmaları’nın keşfi
  TANER AY
 • Masallar Kadınlar İçin Bir Çıkış
  HALE SERT
Dijital dünyada e-beveyn olmak
KADİR METİN AKBAŞ
Kırklareli Üniversitesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş “Bir çocuğun kitapla, dergiyle, yazıyla bağı ne kadar kuvvetliyse, interneti ve sosyal medyayı kendi faydasına kullanma olasılığı da o kadar yüksek” diyor.
Belirsizlik salgını
PROF. KENNETH ROGOFF
ABD’li ekonomist Prof. Kenneth Rogoff 'Menkul değerler piyasalarındaki kabarışa rağmen, Kovid hakkındaki belirsizlik her yanı sarmaya devam ediyor. Bu nedenle, salgının seyrinden bağımsız olarak, dünyanın virüsle şu ana değin mücadelesi muhtemelen oldukça uzun bir süre büyüme, istihdam ve siyaseti etkileyecek.'
Zweig, yıldızın parladığı an veya ehliyeti-liyakati kimler katletti?
ABDULBAKİ DEĞER
Özgür Eğitim-Sen Başkanı Abdülbaki Değer, ‘ayrıcalıklı atama’ talebine itiraz ettiği için baskı gören, ardından hayatını kaybeden Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın trajik ölümünü gündeme taşıyor. 'Bu aziz hatıraya sahip çıkmak ancak bu duruşun ışık tuttuğu alana göstereceğimiz ihtimamla olur' diyor.
Sahada olduğu gibi masada da elimiz güçlü olmalı
TAHA AKYOL
12 Adalar konusunda akademik çalışmalar yürüten Dr. Hazal Pabuççular, Taha Akyol'a konuştu.
Khirbet Kumran yazmaları
TANER AY
Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay, "Khirbet Kumran Yazmaları'nda kendilerini daha ziyade "Işığın Oğulları" şeklinde isimlendiren cemaatin, Essenler olup olmadıkları hala muamma" diyor.
Çocuklarımızı bilime nasıl yönlendirelim?
PROF. DR. CEMİL ÇELİK
İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik 'MEB ve TÜBİTAK işbirliğiyle gençlere ve çocuklara bilim desteği veren bağımsız TÜBİTAK benzeri bir kurumun hayata geçirilmesi gerekir' diyor.
FRANSA-BAE İLİŞKİLERİ
DR. EYÜP ERSOY
Ortadoğu uzmanı Dr. Eyüp Ersoy “Fransa ile BAE, Akdeniz jeopolitiğinde ayrı ayrı takip ettikleri siyasetlerini, ortak bir zemine çekme iradesi sergilemekte” değerlendirmesinde bulunuyor.
Jean-Luc Nancy ve ortaklık
HALİL TURHANLI
‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Jean-Luc Nancy modern dünyada ortaklığın dağılışına, parçalanmasına ve nihayet çöküşüne tanık olduğumuzu ve bunun ‘can yakıcı tanıklık’ olduğunu belirtir” diyor.
İdlib’te DAEŞ mi diriliyor, yoksa istihbarat oyunları mı derinleşiyor?
LEVENT KEMAL
Gazeteci Levent Kemal 'Rusya için İdlib, Türkiye ile sürdürülebilir ilişkinin şartı değil' diyor.
Demokrasiyi kurtarma yolunda ittifak siyaseti
YUNUS EMRE
CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre 'Otokrasi taraftarlarının savunduğu gibi mutlak iktidar sahibi olmak istikrar ve ekonomik başarı doğurmuyor' diyor.
Kantarın topuzu kaçmadı mı?
CEMİL ÇELİK
İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik “Son yıllarda istismar alanına maalesef imam hatipli olmak da girdi. İmam hatipli olmak bayağı prim yapmaya başladı” diyor.
Doğu Akdeniz’de Fransa ve Türkiye arasındaki gerilimin kodları
MUZAFFER ŞENEL
AB üzerine akademik çalışmaları olan Dr. Muzaffer Şenel 'TürkiyeFransa ilişkileri tarih boyunca inişli çıkışlı olmakla beraber 2000’li yıllardan itibaren ilişkilerde keskin ayrışmanın başlamasına sebep olan üç olay vardır. Fransa’da aşırı sağın yükselişi; Türkiye’nin Afrika Açılım Politikası; Arap Baharı sonrası oluşan güç boşluğunu doldurma rekabeti' diyor.
Okullar yüz yüze eğitime açılmalı mı?
ZAFER ÇELİK
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Zafer Çelik, 21 Eylül’de başlayacağı belirtilen yüz yüze eğitime ilişkin belirsizlikler üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
İskenderiye Kütüphânesi’nin mimârîsî
TANER AY
Kültür tarihi araştırmalarıyla öne çıkan Taner Ay 'İskenderiye Kütüphânesi’nin yok oluşunu Amr bin Âs’ın M.S. 641 yılında kütüphânedeki kitapları yakılmaları için fırınlara dağıttırması olayına tarihlendirenler de bulunuyor' diyor.
2011’de Akdeniz’de yalnız kaldık
TAHA AKYOL İLE EĞRİSİ DOĞRUSU
Sinan Ülgen, strateji araştırmaları yapan EDAM başkanı ve diplomat. Taha Akyol’un sorularını cevapladı: '2011’deki Arap Baharı sonrasında yürütülen politikalar İsrail ve özellikle Mısır’ı Türkiye karşıtı ittifaka hediye etti. Mısır’ın içişlerine 2011 sonrasında bu kadar müdahil olmasaydık, Yunanistan ile Türkiye arasında bir tercihte bulunmayacaktı.'
Karadeniz’deki doğalgaz keşfi
YUSUF YAZAR
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müşaviri Yusuf Yazar, “Rezerv keşfi enerji arz güvenliği açısından Türkiye’nin elini bir parça daha rahatlatacak ama Türkiye’nin dışarıya bağımlılığında çok rahatlatıcı, köklü bir değişiklik yapmayacaktır” diyor.
İskenderiye kütüphanesi
TANER AY
Müzik yazarı ve sinema eleştirmeni kimliğinin yanısıra son yıllarda kendisine “alt kültür arkeologu” nitelemesi kazandıran kültür tarihi araştırmalarıyla öne çıkan Taner Ay KARAR Görüşler için İskenderiye Kütüphanesi’ni yazdı.
Çenebazlığın sanatın yerini aldığı bir çaresizlik vadisinde
AHMET ÇİĞDEM
Ahmet Çiğdem’in tam metni perspektif. online’da yer alan “Şair ve Peygamber” yazısının Görüşler için özetlenmiş halinin ikinci bölümü...
YUKARI