9 Nisan 2020 Perşembe
BIST 100
93225.2
%0,91
DOLAR
6,775
%0
EURO
7,375
%-0,02
ALTIN
358.705
%0,16
5°/13°
İSTANBUL
Çoğunlukla güneşli
GÖRÜŞLER
Uluslararası Şeffaflık Örgütü Türkiye Başkanı Oya Özarslan
Çin saklamasaydı dünyaya yayılmazdı
- Oya Özarslan
 • Küresel fetret devri
  - Abdulbaki Değer
 • Oswald Spengler ve şehirlerin tarihi
  - Halil Turhanlı
 • Koronavirüs salgını ve İran-ABD ilişkilerinin seyri
  - Cemalettin Tasken
 • Sert tehditten yumuşak tehdide evrim
  - Onur Okyar
 • İki senaryo: Biri geçmişten diğeri gelecekten
  - Ünal Çamdalı
İngiltere’nin gecikmeli Kovid-19 seferberliği
Selin Nasi
Selin Nasi, salgının İngiltere’deki yansıması için “Toplumda Kovid-19’un infial hali yaratmamasının asıl sebebi hükümetin vatandaşları şeffaf bir şekilde bilgilendiriyor olması” diyor.
Salgının küreselleşme milliyetçilik ve popülist siyasete etkileri
Tarık oğuzlu
Antalya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Oğuzlu, salgının küresel çaptaki yansımalarına ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Korona nesli ve yarının dünyası
Emre Erdoğan
“Fanusta Diyaloglar: Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları” kitabının yazarı Emre Erdoğan, KARAR’da ve perspektif.online’da aynı anda yer alan bu yazısında küresel koronavirüs salgınının toplumsal etkilerini uzun vadeli bir yaklaşımla değerlendiriyor.
Para basmak bir seçenek
SELVA DEMİRALP Koç Üniversitesi’nde ekonomi profesörü. Taha Akyol’un ‘virüs ekonomisi’ üzerine sorularını cevaplandırdı: "Bu ortamda dış kredi bulmak çok zor. Çok iyi düşünülmüş bir planla para basıp, içerideki acil likidite ihtiyacımızı karşıladıktan sonra bu parayı geri çekmek için fırsatımız olabilir. İlk aşamada Merkez Bankası para basarak devlet tahvili satın alabilir. Bu para da salgın nedeniyle işini ya da gelirini kaybedenlere transfer ödemesi şeklinde acilen aktarılabilir."
Türkiye’ye has strateji uygulanmalı
Dünyanın koronavirüsle sarsıldığı dönemde, salgınla mücadelede başarı için doğru ve bilimsel yaklaşım öne çıktı. Hande Kumru Çağan, toplum sağlığı ve genombilim uzmanı Dr. Serdar Savaş’la Kovid salgınını ve yapılması gerekenleri konuştu.
Basitleştirmek belirsizliği netleştirmek
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, salgın önlemlerine ilişkin “Özenle değinmemiz gereken husus, yaşadığımız kriz kadar krizi nasıl yönettiğimiz durumu” diyor.
Mültecilik, zamanı bağlayamamak ve naif iyimserliğimiz
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer “Hesaplaşılması yapılmadığı için dünyanın üzerinde bir ‘mülteci’ hayaleti dolaşmakta” diyor.
‘Türkiye-biz’ olmanın kriterleri üzerine
İlhami Güler
‘Vicdan Böyle Buyurdu’ kitabının yazarı İlhami Güler “Politik sorunların prosedürel çözümü konusunda İslam ‘Şûra’yı emreder. Bu da, İslam tarihinin tümüne egemen olduğu gibi kişi kültünü değil ortak aklı gerektirir” diyor.
Aydınlanmanın gizli cemiyetleri
Hall Turhanlı
‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Mason localarının tarihi on sekizinci yüzyıldan çok önceye, geç ortaçağların meslek ve sanat loncalarına değin uzanıyor” diyor.
Koronavirüs hekimlere bakış açımızı iyileştirir mi?
Kutlu Kağan Dalkılıç
Salgınla mücadaelenin artarak sürdüğü dönemde Kutlu Kağan Dalkılıç, sağlık çalışanlarına yönelik farkındalığın artması gerektiğine vurgu yapıyor
Yanlış sivilleşmek ve liberalleşmek üzerine
Kutlu Kağan Dalkılıç
Türk siyasi tarihi üzerine çalışmalar yürüten Kutlu Kağan Dalkılıç “Bugün yaşanan otoriter devletçilik tecrübesi yanlış metotlarla denenen bir sivilleşme sürecinin devlet ve millete ödettiği bedellerin sonucu olarak önümüze geldi” diyor.
Virüs, zorunlu tatil veya krizi fırsata çevirmek
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, dünyayı saran koronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmesiyle devreye alınan uzaktan eğitime ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Yeni seçmen iktidara soğuk
Doktorasını siyaset sosyolojisi üzerine yapan ve sosyal araştırmalarıyla tanınan Dr. İbrahim Uslu, Taha Akyol’un sorularını cevapladı: Dört seçmenden birinin kendini bağlı hissettiği bir parti yok.
Çeyrek asırlık kehanet: Türkiye’nin ulusal güvenlik siyaseti ve iki buçuk savaş
Ceyhun Çiçekçi
Suriye’den Libya’ya, Akdeniz’den Avrupa’ya kadar pek çok başlıkta gerilimlerin yaşandığı dış politika ve Ulusal Güvenlik Siyaseti denkleminin tarihsel perspektifine Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Ceyhun Çiçekçi, ışık tutuyor.
İran’ın koronavirüs yönetimi
Taha Kermani
Çin’in ardından dünyanın en yaygın Covid-19 virüs salgınına ev sahipliği yapan İran, hastalığı uzun süre gizlediği için eleştirilerin odağında. İranlı gazeteci Taha Kermani, üst düzey rejim yetkilileri ve milletvekillerinin de hayatını kaybettiği salgınla ilgili Tahran’ın tavrı ve tepkilerine dair dikkat çekici bir analiz yapıyor...
Gastropolitik: Bizi kim besliyor?
Muhsin Altun
'Dindarca Öldürmek' kitabının yazarı Muhsin Altun “Gıda, iktidar ve statü arasındaki ilişkinin ekonomi-politik’ten çıkarsanabilir oluşu ‘Gastropolitik’ kavramına götürür” diyor.
Mutlakiyetçi devlet ve dinsel çatışmalar
HALİL TURHANLI
Halil Turhanlı “Aydınlanma mutlakiyetçi düzenlerin eleştirisi olarak doğdu ve Fransız Devriminin oluşum koşullarını hazırladı” değerlendirmesinde bulunuyor.
İdlib’de göremediğimiz aktörler mi var?
Hasan Mesut Önder
Ortadoğu analisti Hasan Mesut Önder, askerlerimize yönelik İdlib’deki alçak saldırı üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.
YUKARI