4 Haziran 2020 Perşembe
BIST 100
109111
%0,94
DOLAR
6,7265
%-0,1
EURO
7,5648
%-0,27
ALTIN
367.812
%-0,04
16°/22°
İSTANBUL
Çoğunlukla güneşli
GÖRÜŞLER
Koronavirüs salgını ve bayrak etrafında toplanma etkisi
Nezih Onur Kuru
 • Amerika’nın karanlık yüzü: Irkçılık, eşitsizlik, ikinci sınıf vatandaşlık
  E. Fuat Keyman
 • Felsefesizlik bilimi engelledi
 • Vatandaşlıktan milliyete, milliyetten kimliğe hainlik
  Kutlu Kağan Dalkılıç
 • DP’nin yaşadığı entelektüel çoraklaşma ve 27 Mayıs
  Bülent Bal
 • Attila 453-Fatih 1453
  Sergen Çirkin
İyilik yalnız iyilik içindir
A. Yağmur Tunalı
A. Yağmur Tunalı, belediyelerin salgın mağdurlarına yönelik yürüttüğü yardım kampanyaları üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Korona ve yeni çağın alametleri
Ahmet Okumuş
İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Okumuş “Her salgın gerçeği talep edenlerle gerçeği örtmeye yeltenenlerin mücadelesine sahne olur” diyor.
Salgın döneminde kira sözleşmeleri
Armağan Dergin
Avukat Armağan Dergin, koronavirüs nedeniyle kira sözleşmelerinde oluşabilecek uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Blanchot’da cemaat ve ölüm
‘Anarşik Armoni’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Blanchot, ölümün öteki ile ilişkimizde belirleyici olduğunu bu özelliğinden dolayı da cemaatin kurucusu olduğunu belirtir” diyor.
Mossad’ın büyükelçi Wei’nin ölümünde rolü var mı?
Hasan Mesut Önder -Serkan Yıldız
Ortadoğu Analisti Hasan Mesut Önder ile Güvenlik Uzmanı Serkan Yıldız, Çin’in İsrail Büyükelçisi Du Wei’nin şüpheli ölümü üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Karantina, feminist iktisat ve akademi: Derinleşen eşitsizlikler
Melis Cin
Melis Cin “Kadınların yaşadıkları eşitsizliklere sessiz kalan yükseköğretim kurumlarının gerçek anlamda kamu yararına çalışabilmeleri için feminist kuramsalcılık ekseninde yeniden inşa edilmeleri elzem hale geldi” diyor.
İran muhalefeti kaçınılmaz değişime mi hazırlanıyor?
Taha Kermani
İran üzerine çalışan gazeteci Taha Kermani “İran’da reformistlerin lideri konumundaki Hatemi bir yıl sonra sessizliğini bozdu. Ülkenin bu hale gelmesinde etkili olduğunun altını çizdiği yolsuzlukların artmasına değindi” diyor.
Zorla asrilik olmadı şimdi hepimiz moderniz
Hüseyin Akan
Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan “Ondokuzuncu yüzyılda başlayan asrileşme Cumhuriyetle birlikte devletin tüm gücüyle gerçekleştirmeye uğraştığı temel politikası oldu” diyor.
AB’nin Kovid salgınıyla imtihanı
Muzaffer Şenel
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Muzaffer Şenel, Avrupa Birliği’nin küresel salgın sürecine yaklaşımını değerlendiriyor.
Yapılandırma ve refinansmanda kaçan fırsat kardeş kavgası
Aydoğan Semizer
Aydoğan Semizer “Artık firmaların bankaların karşısına tam bir iyi niyetle çıkmalarının, bankaların da her firmayı özelinde değerlendirip, ülke ekonomisinin geneline göre çözümler bulmaya çalışmasının zamanı geldi” diyor.
Türkiye ve Kürt kartı
Osman Sert
Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert “Ankara uluslararası ilişkiler bağlamında Kürt meselesine olan bütüncül yaklaşımını kaybetti. Yapılması gereken Kürtlerle hem içerde hem dışarda entegre bir ilişki ağını yeniden inşa etmek” diyor.
Post-korona dünya: Siyasetin değişen parametreleri ve Türkiye
E. Fuat Keyman
Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman “Sadece küreselleşen dünya ölçeğinde değil, Türkiye’de de pandeminin siyaset ve toplum yönetiminde ciddi değişimler yaratmaya başladığını görüyoruz” diyor.
Bilim izah eder din anlam verir
Taha Akyol'un sorularını cevaplayan İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bilim bize koronavirüsü izah eder. Nasıl mutasyona uğradığını, epidemiden pandemiye nasıl dönüştüğünü ve bütün dünyaya nasıl yayıldığını açıklar fakat anlamlandıramaz. Hikmetini izah edemez" dedi.
Esposito’nun düşüncesinde topluluk ve bağışıklık
Halil Turhanlı
‘Anarşik Armoni’ kitabnın yazarı Halil Turhanlı “Esposito topluluk düşüncesini, topluluğun politik yapısını, topluluk ve hukuk ilişkisini, ortak hayatın zeminini değerlendiriyor ve yeniden kavramlaştırdı” diyor.
Venezuela’da yaşananlar: II. Domuzlar Körfezi çıkarması
Emrah Kaya
Süleyman Demirel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora programından Emrah Kaya, ABD yönetiminin Venezuela devlet başkanı Maduro’yu düşürmek için 60 yıl önce Küba’da gerçekleştirilmeye çalışılan çıkarmanın tekrarının denediğini belirtiyor.
Ekonomimizin davetsiz misafiri koronavirüs
Aydoğan Semizer
Aydoğan Semizer “Koronadan sonra yaşanacak sancılı döneme ekonomisini sağlam temeller üzerine oturtmuş bir ülke olarak girmemizin ilk şartı ‘devlet baba’nın finans ve reel sektör arasındaki barışı mümkün olduğunca erken sağlaması” diyor.
Kötülük problemi bağlamında korona pandemisi ve İslam
İlhami Güler
‘Vicdan Böyle Buyurdu’ kitabının yazarı İlhami Güler “Salgının yarattığı kitlesel ölüm korkusu durumunda inanmış insanın alması gereken ahlaki tutum bir taraftan elinden gelen bilimsel tedbirleri alırken diğer taraftan Allah’tan yardım talep etmektir” diyor.
Toplum Bilimleri Kurulu’nda sosyolog ne iş yapar?
Kenan Çapık
Sosyolog Kenan Çapık “Toplum Bilimleri Kurulu salgınla mücadelenin çok boyutlu olduğu mesajını vermesi açısından bile dikkate değer” diyor.
YUKARI